מה זה מעגל נשים?

פעמים רבות שואלים אותי – "מה זה מעגל נשים?", איך אוכל להסביר?… מי שחוותה הרגישה, בלב או בבטן את הנעימות, את הקסם הפשוט המתרחש כשנשים יושבות יחד במעגל.

קיבלנו מתנה מיוחדת במינה – להיות נשים!

אני רוצה לשתף אתכן במחשבו ורעיונות שיש בי בהקשר של היותנו נשים, נשים המעצימות נשים אחרות:

בשנים האחרונות אנחנו מרשות לעצמנו, יותר ויותר, להיזכר שהמרחב הנשי חסר לנו. מעיזות להרגיש שהעולם והחיים קצת גבריים מדיי עבורנו. אין לנו ספק שאנחנו יכולות להצליח מאוד בסביבה הגברית, שאנחנו שוות מכל בחינה וראויות לשוויון הזדמנויות. ויחד עם זה, אנחנו שונות, אנחנו לא כמו הגברים רק פחות שעירות… יש לנו צרכים אחרים, יש בנו יכולות מיוחדות לנו, יש לנו תקשורת קצת שונה, ההגדרות שלנו לגבי הגשמה עצמית אחרות… הגוף, הגוף שלנו שונה (ואיזה מזל שכך!!!).

יש בהיותנו אישה כל כך הרבה דברים מופלאים, רק שהתרבות שלנו הניחה אותם נמוך מדיי במדדי ההערכה. באנה ניקח לדוגמה את היכולת התקשורתית המדהימה שבנו. יש לנו אוצר מילים ויכולת כמעט אומנותית להביע את עולמנו הפנימי במילים (אישה משתמשת בכ – 20,000 מילים ביום, גבר רק ב 7000). ויש לנו גם הקשבה והתעניינות עמוקה וכנה בעולם הפנימי של האחר. ויחד עם כל היופי הזה, אנחנו ממש לוקחות ללב כביקורת, אם אומרים עלינו שאנחנו פטפטניות. זו הרי מחמאה גדולה, בטח שלא מגרעה! התקשורת הגברית אכן שונה, אבל בטח לא מפותחת יותר! כאישה, יש לנו את המתנה המופלאה להיות ולבחור בסוג התקשורת שנכון לנו לרגע – תקשורת ממוקדת ו"מפוקסת", או תקשורת שמטרתה חיבור ואכפתיות.

לאט לאט אנחנו מבינות שהעולם לא מקבל את האיכויות הנשיות כמתנות מופלאות, ואולי אפילו מפחד מהן. אנחנו מפחדות קצת מהגוף הנשי שלנו ומהנטייה של הגוף להתעגל, מיליונים של מכשפות נרצחו מתוך פחד מיכולות הריפוי הטבעיות שלהן, העולם מפחד מהמיניות הנשית ומכניס אותה לתבניות גבריות, הכהונה הנשית, בכלל נעלמה מעולמנו… והרי… אם נחשוב על כך, אם נשים תיקחנה חלק גדול יותר בעיצוב התרבות, נשים נשיות האוהבות להיות אישה, נקבל עולם הרמוני יותר. לטובת כולנו, גברים, נשים, ובעיקר – ילדינו.

כשאנחנו מרגישות את החסר הזה בתקשורת נשית, בקשר קהילתי אינטימי, באהבה ללא תנאים, ברכות ואכפתיות… אנחנו מתחילות ליצור עבור עצמנו מפגשים נשיים. כבר כמה שנים שבארצנו הולכים ומתרבים מעגלי הנשים, ימי הולדת נשיים, הרצאות, מגזינים, טיולים ומסעות, רק לנשים, בדרך שנשים אוהבות. כשאנחנו מעיזות להתחיל להרגיש בתוכנו, שאני, כאישה, סקרנית לגבי הייחודיות הזו שבי, כשאנחנו לומדות להתבונן ולראות את היופי, אנחנו רוצות להראות גם לאחרות. להרחיב את ה"נוכחות הנשית" גם אצל נשים אחרות.

הדרך שלי הייתה ועדיין, דרך יצירת מעגלי נשים. מפגש של נשים, בכל הגילאים, סביב כל מני נושאים, סביב כל מני אירועים וסיבות למסיבות, מעגלים עמוקים, מעגלים קלילים, מעגלים חד פעמיים, מעגלים מתמשכים, מעגלים לכיף או למטרת לימודים… ובלבד שנהייה יחד, נפתח את הלב, נשתמש ביופי, ניצור הרמוניה ונחוש בקסם.

יש במעגלים האלו שחרור רב כל כך. לאישה ששמרה משהו בטן, והייתה זקוקה כל כך להקשבה ותמיכה, לאישה שעד המעגל הרגישה מאוימת מנשים אחרות ולראשונה חוותה שהפחד מביקורת הוא "רק שד בראש שלה" ושנשים מקבלות אותה כפי שהיא, לפעמים המעגל מחזיר את האמון בחיים, משחרר מהפחד להיות שונה, מגלה את האותנטית ומשחרר אותה מהמסכות. לפעמים המעגל משקף לאישה כמה היא מופלאה. כמה עוצמה יש בה. עד כמה היא יכולה לבחור ולהשיל ממנה את הקורבנות. לפעמים המעגל מלמד אותנו לחיות באומץ מול המציאות ולהניח למלכת הדרמה לנוח… וקורה גם שהמעגל הוא מרחב לשתף לראשונה בחיים, על פגיעה קשה שחוותה האישה. יש מעגלים שבהם יכולות הקסם והכישוף מקבלים מקום… כל מעגל שונה מיוחד. לכל אישה הדרך המיוחד לה במעגל. זו תמיד דרך אל הרמוניה פנימית, אל שלום פנימי ואהבה עצמית.

שנים רבות אני חולמת להכשיר מנחות למעגלי נשים. והנה זה קורה! כבר שנים רבות שאני מנחה, מנחה מעגלים בכלל (ילדים, הורים, מורים, מנהלים) ומעגלי נשים בפרט. האומנות של חיי היא הנחיית מעגלים, ותודה, תודה שכך!

יש מאחורי שנים וניסיון רב בהכשרה וליווי של מנחים ומנחות. עוד לפני שנגעתי ברגש וברוח, הייתי "מנהלת הדרכה" של צוות מדריכים גדול ומכובד… ומאז… הכשרתי מנחי מעגלים יחד עם מורי ורבי אלון שפריר מ"דרך המעגל", הנחייה ללא פשרות, אל עומק ההוויה האנושית. פיתחתי והנחתי הכשרת מנחים לקבוצות הורים וילדים עם הפרעות קשב וריכוז עם מורתי וחברתי המופלאה היילי רוזנבלום ב"מעגלי הלב", ולא מזמן סיימתי תפקיד של מנהלת תכנים ומנחים במכון שמטרתו לעשות שינוי במערכת החינוך, שנקרא WELL BEING אותו מוביל ד"ר יוסי הראל, איש יקר ואמיץ.

הקורס העומד להיפתח "חוכמת המעגל", יהיה קורס שבו נלמד לפתח כלי גדול ומשמעותי – את המנחה!!!

יחד נעבור תהליכי צמיחה והתפתחות, רגשית, גופנית, מנטלית, רוחנית ואנרגטית. נלמד להנחות מהבטן. להיות קשובות לעצמנו ולקבוצה ולהביא את התהליך המדויק לרגע. זה לא פשוט, אבל זה אפשרי. נעבוד עם כלים הוליסטיים רבים – דמיון מודרך, מעגל הקשבה, קלפים, טקסים, מדיטציה ונשימה, יצירה, תנועה, דרמה… ועם כלי אחד יחיד ומיוחד – האינטואיציה הנשית שלנו!.

נעסוק בתכנים של היותנו נשים, היותנו אדם, היותנו בכלל… נלמד מתוך טקסטים רלוונטיים, נצא להיפגש עם אמא אדמה במרחבים של עוצמה נשית בטבע, נביא כול אחת מהחיבור המיוחד שלה לנשיות. ניצור מעגל, המעגל יהיה המרחב הבטוח שלנו, החברה הטובה, המורה הרוחנית, המתקשרת היידעונית, החוכמה האינסופית והאהבה.

ועל הדרך, רשימת ספרים מומלצים, לכול אישה:

  • האוהל האדום – אניטה דיאמנט
  • איך הפכה האישה לגבר – טובי בראונינג
  • המוח הנשי – ד"ר לואן בריזדיין
  • הגביע והלהב – ריאן אייזלר
  • מעגל אבנים – ג'ון דארל מברט
  • ערפילי אבלון – לא זוכרת את שם המחברת…

כתבתי הרבה, מתוך אמונה שזה נוגע לכן, נשים העובדות עם נשים. מתוך אהבה גדולה להיותנו נשים ואהבה גדולה לחיים האלו. אני מזמינה אתכן להצטרף לחגיגת החיים והנשיות, באהבה!

חיבוק,
מיכל דון

אל דף הבית של נשים במעגלי החיים – מיכל דון