למה לך לבוא ללמוד איתי?

תקופה של חיבור ומיקוד…

אתמול בלילה חשבתי לי… שאני מזמינה נשים ללמוד אצלי, להיות תלמידות בקורס שפיתחתי ושאני מנחה, אבל בעצם… אני לא מספרת לעולם, לנשים שלהן אני משווקת את הסדנה, למה.

יותר קל ופשוט לי לספר למה לבוא ללמוד הנחיית מעגלים, ולהתמחות בהנחיית מעגלי נשים. קל לי לספר על התועלת הרבה מאוד שיש בעולמנו הפנימי והחיצוני ללמידה של הנחיית מעגלים, לקסם הטמון בהשתתפות במעגל.

קיבלתי אתמול מכתב אהבה (כן זרמה שם אהבה…) מאחת מהתלמידות שאיתי. כמה אני מודה על הזכות הענקית להיות הכלי המאפשר לנשים להתקלף, להיפתח, לגלות את החיים ללא פחד מהמציאות. וכמה ברורה לי הדרך של – ללמד נשים שבאות ללמוד כיצד לעשות את הקסם בעצמן, עבור נשים נוספות.

בכל פעם אני חשה את האבן המושלכת אל המים ויוצרת אדוות… אינסופיות…

אבל… עם יד על הלב והבטן… האמת היא שאני לא מעיזה לומר – למה לבוא ולהיות תלמידה שלי?


למדתי בחיי עם מורים גדולים, שהיו האלמנטים המשמעותיים ששינוי את חיי.

הייתה שם רחל מירון, הייתה יאהלי המורה לרייקי, היו ועדיין אני מחוברת אליהם, אלון שפריר והיילי רוזנבלום. האנשים שבחרתי להיות אבני הדרך בחיי מלאי הקסם והמשמעות.

אולי זה קצת פחות מדובר היום – להיות תלמיד של… מורה לחיים…

אבל זה מה שאני בעצם מציעה לנשים שבאות ללמוד אצלי. מסע של חיים.

אז הנה, אני מעיזה לגדול (הגיע הזמן לא?), ולומר לעצמי ולעולם, איך קרה שהפכתי להיות ראויה להיות מורה לחיים של אנשים אחרים???

(זה מצחיק אותי, כי בתוכי, לי זה כל כך ברור, פשוט. ככה זה כי ככה זה צריך להיות. ומצחיק עוד כי התלמידות שלי, והנשים שעברו איתי תהליכים ארוכי טווח קיבלו דרכי את המתנות המדוייקות להן, ואני רואה עליהן ודרכן את התשובה לשאלה הזו, אז מה פתאום בכלל לשאול שאלות כאלו…??)

ומרגיש לי להתחיל בלספר על הדברים שקדמו לרגע שבו החלטתי לפתוח קורסים להכשרת מנחות בעצמי.

בימים שלפני שבחרתי ללמד מעגלי נשים, הייה לי תפקיד מגניב, מענג ממש, בארגון שעסק בהובלת תהליכי שינוי במערכת החינוך. בעצם – זה המקצוע שלי – מלווה תהליכי שינוי במערכת החינוך. הייתי מרכזת הנחייה ותכנים ב WELL BEING INTERNATIONAL של ד"ר יוסי הראל. איש יקר! יחד פיתחנו והובלנו תהליכים משמעותיים בחדרי מורים בבתי ספר תיכוניים. הובלתי צוות מנחים נפלא ויצרנו מעגלי התפתחות ושינוי במערכת ארכאיות. הבאנו התייחסות חדשה של העצמת החיובי. היה כיף!

12 שנים לפני כן, אחרי הלימודים במכללה למנהל כבר הגעתי לתפקיד של מנהלת הדרכה ותכנים ארצית בארגון שהביא תוכניות העשרה לבתי ספר וחדרי מורים.

בעצם מאז שהשתחררתי מהצבא אני עובדת המערכת החינוך, באה כחלק מגופים חיצוניים למערכת, על מנת להיטיב עם כל הגורמים שבה. שנים עבדתי עם תלמידים, בכל הגילאים.

זה התחיל בחינוך לחשיבה המצאתית ייזמית, ועבר למודעות רגשית ורוחנית, במערכת החינוך. שנים של קסם ויופי בהם עיגלתי אלפי מעגלים, באותה הדרך שאני מלמדת היום, רק עם ילדים וכיתות.

היינו פעם, חבורה של אמיצים מהפכניים, שלפני שהמילה "יוגה" הייתה שגורה בארצנו, אנחנו יצרנו תהליכי מודעות ורוחניות עם תלמידים בכיתות. ימי "שלום אלימות" הנפלאים בהובלה של אלון שפריר. איזה דברים מטורפים ומדוייקים עשינו. תארו לכם… קבוצה של חצי כיתה, בתהליך מודעות במעגל, במשך חצי שנה. הילדים עברו טרנספורמציות לנגד עייינינו!! ואני הרווחתי את החברים הכי טובים שלי!

עבדנו גם עם חדרי המורים, כבר אז הייתי אחרי שנים של נסיון בהנחיית השתלמויות מורים ופיתוח תכנים. הנחיית תהליכי מודעות והדרך של ללמד מורים התייחסות חדשה לחיים, לעצמם ולתלמידים שלהם הייתה ועדיין עניין משמעותי בייעוד שלי.

עם אלון למדנו, פיתחנו, ולימדנו, כחבורה של אנשים נפלאים, את גישת ההנחייה המאפשרת:

גישת "ההנחיה המאפשרת" כשמה כן היא, לא מתערבת בתהליכים הפנימיים שמתחוללים באדם אלא מאפשרת סביבה חוויתית מוגנת ובטוחה, מרחב הפותח בכל אחד רצון, אומץ, מודעות עצמית, נגישות לעוצמה הפנימית ומעיינות כל הטוב שקיימים בו או בה. בשיטה מגוון של תרגילים, טכניקות, תהליכים, שימוש בגוף, מוזיקה, תנועה, סיפור, שיתוף, עבודה עם קלפים… ובעיקר עבודה "עם מה שיש" – האדם, רגשותיו והאותנטיות המשמעותית לו ביותר.

במקביל אספה אותי אל לבה החם והחכם היילי רוזנבלום, ויחד הקמנו את "מעגלי הלב" – בעבר – מרכז להורים וילדים בעלי קשיים, וכיום – גישה ייחודים להוראה, הנחיה וטיפול בילדי העידן החדש. תקופה מרתקת שבה הובלתי צוותי מנחים מופלאים ועבדנו עם קבוצות הורים וילדים בתהליכים עוצרי נשימה ממש, תקופה שבה הנחתי עם היילי יותר מ 10 קורסי הכשרת מנחים שנתיים… ותקופה שבה למדתי המון על נפש האדם ועל ההתפתחות ההוליסטית כתהליך ריפוי. מסע לעומקם של דברים. למדתי ולימדתי על היצירתיות ככלי העצמה הכרחי. הקסמים האלה, של חוויה ויצירה… היה מרתק!

בהמשך, עבדתי ב"מהות החיים" כמנחה של תלמידים ומורים, ובפיתוח תכנים במשך כמה שנים נפלאות. זו הייתה זכות גדולה להיות חלק בפרוייקט הזה. וכמו ששרי אריסון הייתה תמיד אומרת, "אנחנו זורעים זרעים", אז אני מודה על כל הזרעים שנזרעו בארוגות בתי הספר הרבים, אני מתגעגעת למפגשים אם תלמידים ועם מורים… ומודה לשרי אריסון על תקופה מופלאה. שליחות!!

מתישהו במהלך השנים האלו דבק בי חיידק מעגלי הנשים. פשוט ידעתי שזו דרכי. לא היה "למה", ולא שאלה של "איך", נותרה רק יכולת הביצוע. אז, כדרכי בקודש, הקפצתי את עצמי למים. במסיבות רווקות, בשאקטי, בכל הזדמנות שנקרתה בדרכי. פשוט עשיתי.

ואחרי עשרות ואפילו מאוד מעגלים, ואחרי שהקמתי (וגם סגרתי) מרכז נשים עם שרון בר לב חברתי האהובה, ואחרי סדנאות סופי שבוע בטבע… חשתי שהגעתי לרגע שבו אני יכולה לחבר בין האהבה שלי לללמד הנחייה הוליסטית, לבין מעגלי הנשים.

וכך נולד הקורס הראשון של "חוכמת המעגלים" – הכשרת מנחות למעגלי נשים.

בקרוב נפתח הקורס ה 9, ויחד איתו גם העשירי!!! וואו.

במקביל, עדיין מלמדת בבית הספר לרפואה משלימה "קשת בענן"  בקרוסים נפלאים במיוחד למנחות קבוצות נשים אחרי לידה.

אני זוכה לפגוש עשרות נשים ענקיות, מנהיגות את עצמן ונשים אחרות ואת העולם אל האנרגיה הנשית המאזנת. אני חשה שליחות עמוקה במסע הזה.

"על הדרך" נולדו להן גם "הקלפות" – קלפים עגולים ונשיים לעבודה עם מעגלי נשים, והן מסתובבות להן  בעולם… מגיעות להרבה נשים…

וההרגשה היא שיש עוד הרבה עבודה, ועוד הרבה מעגלים לעגל.

אבל כל מה שאמרתי עד עכשיו, לא מספר על האיכויות שיש בי כמורה לחיים. ויש. כן, היום אני יודעת מהן המתנות שאני מעניקה בעצם היותי מול נשים ואנשים אחרים. לעיתים – עדיין מופתעת לגלות את המקום הזה אליו הגעתי עם עצמי. במנהיגות, ביכולת הרגשית, בניהול תקשורת מקרבת, בפרספקטיבה, בהתבוננות, בתודעה גבוהה… אבל על כל אלו אנסה לכתוב כשאגדל עוד. יש שיאמרו שזה לא נכון לומר את הדברים בעצמי, לגבי עצמי.

אני מאמינה שיש חשיבות עליונה להתבוננות והבנה לגבי האיכויות אותם אדם נושא ומקרין לסביבתו. חשוב להיות במודעות ובאחריות, כך המתנות הללו הופכות לכלי עבודה, ומאפשרות את היכולת ללמד את מה ומי שיש בנו.

אבל זה… בהמשך.

בינתיים,

אני מזמינה אותך לבוא ללמוד מעגלי נשים בקורס "חוכמת המעגלים" קורס שמפתח בעיקר אותך – כדמות של מנחה למעגלים.

אהבה,

חיבוק'

דיוק

מיכל מעיין דון

אל דף הבית של נשים במעגלי החיים – מיכל דון